Меню
  Головна
  Новини
     Всі новини
     Пласт -овий Архів
     Календар
  Хроніка
  Пласт -ова Бібліотека
  Про нас
     Петро Сагайдачний
     Наш курінь
  Фотоальбом
  Від хіхікала
  На який табір поїхати?
  Гостьова
  Пласт -овий Форум
     Нова тема
     Зареєструватись
     Користувачі
     Свої налаштування
 
  Календар новин
 Січень 2022
пнвтсрчтптсбнд
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       

  Рейтинг
bigmir)net TOP 100
  Велика Гра
Велика Гра
ЮРІЙ СТАРОСОЛЬСЬКИЙ, ЛЧ
ВЕЛИКА ГРА


Велика гра:
гутірка про ідею й методу пластування

Марка на обгортці роботи арт. мал. Р. Лісовського
Ініціяли роботи проф. С. Судомори
Перше видання: Пластове видавництво “Молоде Життя”, Мюнхен, 1948. Наклад 3000 прим.
Друге видання: Вашингтон — Філядельфія — Дітройт, 1979. Наклад 2000 прим.
Репринтний передрук другого видання: Вінницьке обласне товариство «Просвіта». На правах рукопису (без року і накладу).
Третє видання: Тернопіль: Лілея, 1995. Наклад 1000 прим.
Четверте видання: Львів, 2004

електронний варіант – Сашко Свистун, Ярко Дух
коректа – Оля Свідзинська
розміщено на сайті куреня ч. 7 ім. Петра Конашевича-Сагайдачного 7.plast.org.ua>www.upu7.plast.org.ua

Весною 1940 р. котився з Галичини на Схід грузовий поїзд-тюрма. Один з тисячів... В ньому їхали люди на заслання: старі й молоді, жінки, діти, хворі. У серцях їх розпука, жаль і біль, — а над усім чорний розпач.
В одному вагоні їхало, з хворою матір’ю, двоє молодих, брат і сестра. Єдині вони поставили чоло розпачеві. Усміхалися до терплячих і зневірених, додавали надії, погідними обличчями розпогоджували настрій; зорганізували поміч немічним, притягли сильніших до праці, влаштували відпочинок, харчування, постачання води, лад у вагоні... Довгі тижні в поїзді, а потім у валці волів, що везла їх далі в пустиню, були порятунком і надією товаришів недолі.
Одна полька, що їй пощастило вернутись із заслання, розказала нам про це; принесла від тих, що залишились, подив і вдячність для цих двоє молодих. Назвала їх імена: це були наші добрі знайомі, — українські пластуни.
Їм, що в розпачі не втратили духа й усміху, що, самі безпомічні, несли поміч другим, що вміли використати пластові вмілості, де ніхто не знав ради; Їм, що довершили найбільшого доброго діла: привернули зневіреним віру в життя і викресали іскру надії — Їм і таким як вони, присвячена ця книжечка.

Передмова до першого видання

Розмах, з яким відродився Український Пластовий Улад у важких днях еміґрації, вказує на те, що наша молодь, а навіть старше громадянство, вірять в його доцільність і — може не раз і підсвідомо — шукають в ньому якоїсь розв'язки, як не на майбутнє, то хоч проти беззмістовости наших днів. Від перших місяців нового миру після другої війни народів стали поставати українські пластові частини; відгукнулись колишні пластуни, а сотні нових юнаків і юначок склало вже нову пластову присягу. Багато приглядається ще цікаво, інколи з деяким недовір'ям.
Та розмах, як завжди, криє в собі небезпеку розросту вширш коштом глибини; зовнішній вияв роботи може придавити внутрішній зміст. Це свого роду «небезпека успіху», що може повести організацію не тим шляхом, що писаний їй за її основною ідеєю. Це небезпека, що може підірвати справжню успішність організаційної діяльности, може розчарувати своїх членів, а навіть викликати незрозуміння серед суспільности, якій ця ж організація служить.
Єдину запоруку проти такої небезпеки треба шукати у розумінні суті, у зглибленні ідеї й методи тими, що взяли на себе пластову присягу, а особливо ж тими, що несуть важкий обов'язок пластових виховників. Для цього треба літератури і поштовху.
Може одним із цих поштовхів зглибити суть пластової ідеї та методи буде ця гутірка.
Але це ніякий завершений виклад пластового знання, ніякий повний пластовий посібник: це, як сказано, розмови про суттєві для Пласту речі. І в них певний виразний підхід до цих питань, може інколи й суб'єктивний.
Протягом цілого мого пластування, — йому, Богу дякувати, чверть століття — я старався бачити й переживати Пласт не тільки як пластовий робітник чи провідник, а як звичайний пластун, що сам живе пластовим життям. Я переконався, що те, сказати б, «пластування в житті», не тільки зовнішня поведінка, а й внутрішнє переживання, що повинно в сумі дати цілому життю пластуна особливу відбитку, свій стиль. Під цим кутом зору й писані ці розмови.
Та щоб розуміти це, і взагалі, щоб розуміти цілу ідею й методу пластування, треба мати завжди перед очима обставину, що пластова метода збудована на довголітньому, поступовому вихованні від новацького до закінчення юнацького віку, тобто, засадничо від восьмого до вісімнадцятого року життя. Цих десять літ основного пластового виховання — це десять літ пластування, отже життя певним окресленим способом, в крузі пластових ідей, за вказівкою Пластового Закону. А воно звичайно ще продовжується старшим пластунством у віці від 18 літ угору. Тільки в висліді такого довголітнього «пластового життя» може, й повинен, на думку Пласту, виховатись пластово готовий громадянин.
Тому, розглядаючи питання, слід дивитися радше вперід й оцінювати на майбутнє вартість таких, по-пластовому вихованих громадян для нашого суспільного життя. Не слід забувати, що такими будуть, формально і фактично, тільки ті, що сьогодні починають новаками. Із тих, що починають пластування в старшому віці, тільки ті будуть добрими пластунами, що знайдуть в собі силу волі, ідейність і свідомість, що дозволить їм вирівняти «занедбане виховання», тобто заступити поведінку, що стає звичкою через довготривалість, поведінкою свідомою. Але я певен, що їм їхнє намагання оплатиться, бо пластування саме собою прекрасна річ. Тільки і їм треба добре зглибити правдиву суть цього пластування.
Немає кращого загального окреслення скавтінґу — нашого Пласту — як те, що йому дав ще його основних Роберт Бейден-Пауел, що це Велика Гра. Як у кожній грі — у ній і ціль — в ідеї, і правила гри — в законі, і людина, що грає, і методи «тренінгу» грання, і — вкінці — стиль гри. І я уложив цю гутірку за цими елементами гри.
Але, з другої сторони, ці окремі елементи так тісно зв'язані в пластовій системі зі собою, цілий матеріял так сплітається, що поділ не завжди дається строго вдержати. Різні питання доведеться розглядати в кожній частині, з різних точок зору. Не тільки закон, але напр. життя з природою, чи ідея доброго діла, чи «чесна гра» і т. д. — це заразом ідея і метода, і прикмета людини, і стимул життєвого стилю.
Хоча це не підручник пластового знання, на який у нас так нетерпляче чекають, то проте мене заохочують друзі пустити цю гутірку в пластовий і може непластовий світ. І я сам вірю, що вона може заохотити пластове братство зглибити суть великої ідеї Скавтінґу, а в тому й Українського Пласту. Я думаю, що Пласт має таку принадну зовнішність, що легко захопитись нею і зупинитись на ній. Це особлива небезпека для молодих пластунів, а вже найбільша для непластунів. Нам треба боротись із цією небезпекою особливо тепер, коли український пластовий рух, а мені здається, що подекуди і світовий, стоять на порозі нового розвитку. Тільки пізнавши суть можна розуміти як слід практичне пластування і першенство моральної сторінки його над технічною, відрізнити засоби від цілі.
Мені хочеться вірити, що моя гутірка хоч трохи поможе в тому. Може ця моя віра нескромна, але — на щастя — в пластовому законі немає точки «пластун є скромний!»
Ю. С.

Передмова до другого видання


Перше видання «Великої Гри» давно розійшлося. Від його появи в 1948 році минуло більше чим тридцять літ. Для Пласту це були роки нового поселення, переорганізації, але завжди активного життя і постійного розвитку. Перше видання появилося тоді, коли після трагічної для світу і для нас Другої світової війни велика частина нашого народу опинилась поза межами рідних Земель, на неприхильній чужині, по таборах «перемішених осіб», без ясної візії майбутнього, без конкретних виглядів на впорядковане суспільно і економічно громадське життя з українським змістом і українською надією. Тоді, як одна зірка тієї надії, відродився і почав діяти наш Пласт; він гуртував у собі нову молодь під прапорами незламної української ідеї, убраної в пластовий зміст і форму. І відтоді він ділив долю і недолю нашої громади і став невід'ємною частиною українського життя за межами Рідних Земель: він і надалі зберігає живую українську ідею і надію на українську молодь.
Це значить, що його зобов'язання і його відповідальність громадська як виховної організації — великі. Тому усе те, що помагає молодій людині пластувати зі зрозумінням і відчуванням, і усе те, що помагає пластовому виховникові у його праці — потрібне і корисне.
Перше видання «Великої Гри» здобуло собі прихильність читачів, якої сам автор не сподівався, а відгук виховників, які нею користувались і ще й досі користуються, був дуже позитивний.
Тому загально відчувається потребу перевидання нашої книжечки. Але вона — як і в першому виданні — не має на меті бути книгою знання практичного пластування і виховної роботи. На думку автора — вона має дати загальний погляд на пластову ідею і методу, бути інспірацією для поглиблення їх розуміння, для відчування пластової «філософії життя» і місця пластування в особистому житті пластуна і в його громадській функції.
Економічні причини дозволяють тільки на фотографічне перевидання «Великої Гри», при чому тільки такі частини, як нова редакція Пластової Присяги та Закону і деякі знимки могли бути включені у текст. Але автор здає собі справу з того, як багато старого можна було змінити і скільки нового додати з користю для цілости. Хочу вказати тут хоча б на те, що за останні десятиріччя наша українська батьківщина пережила і досі переживає — великий патріотичний підйом, який для нас — в розсіянні по світі, а особливо для нас, пластунів, — став джерелом нового натхнення, інспірації та науки. А герої цього підйому стали для нас близьким і променистим узором наших життєвих і виховних ідеалів: глибокого і жертвенного патріотизму і сильного характеру, що дає могутню силу цьому патріотизмові. Ця книжка могла б з користю використати їх приклад, як живий виховний зразок. Але я певний того, що читачі матимуть їх чин перед очима, а виховники використовуватимуть їх приклад у своїй роботі.
Напевно багато інших речей треба оставити до уяви і «здорового розуму» читачів, а особливо виховників, але — по правді — «Велика Гра» має теж на меті розбуджувати уяву і вчити користуватись здоровим розумом. Але її основна ціль і щире бажання автора — помогти в успішному та щасливому пластуванні.
Ю.С

ІДЕЯ

Пластування, це гра для юнаків, під проводом юнаків, у якій старші брати можуть дати своїм молодшим браттям здорове окруження і заохотити їх до здорової діяльности, такої, що помагає їм розвивати громадянські чесноти.
Бі-Пі


Народини й ріст

Ідея скавтінґу зродилась у голові людини, що довгі роки жила твердим життям англійського колоніального офіцера, та проте зуміла зберегти в собі глибоку людяність і життєвий ідеалізм.
Роберт Бейден-Пауел бився в неодній колоніальній війні, вів сам чимало походів, а проте мріяв про кращий світ «миру й доброї волі між людьми». Цей ідеалізм і величезний життєвий досвід створили в нього ідею руху молоді — скавтінґу.
Бейден-Пауел досвідчив дві основні речі: що сучасне йому покоління й громадянство (спочатку мав на увазі своїх вояків) — не підготоване ні ідейно ні практично для великих завдань, — і що таку підготовку можна дати успішно тільки новій генерації молоді, яка, коли відповідно до неї підійти, надзвичайно здібний і вдячний матеріял. Адже зручність, бистрість, відвага та ідейність юнаків, яких він зорганізував, помогла йому врятувати місто Мейфекінґ перед облогою бурів (1889).
Вроджені, прецінні прикмети молоді треба було розвивати в користь батьківщини і її самої. Така була основна думка. Тільки суттєве було: знайти відповідний підхід, що поривав би молодь. Бі-Пі знайшов його в своїй методі, дав молоді привабливу гру, якої вона з природи бажає. Але цю гру він повів відповідним шляхом, в якому криється самовиховання за поміччю старшого товариша-скавта.
Не можна казати, що Бейден-Пауелова ідея повністю нова й оригінальна. Ні ціль, якій служить скавтінґ, ні шлях, що йде до кращого завтра через виховання молоді, ні навіть окремі засоби скавтінґу — не винахід Бі-Пі. Він мав приклади різних намагань і, як еклектик, користувався ними. Та майже повністю оригінальна його метода — і прекрасне, органічне сплетення тієї методи з завданнями скавтінґу. Тільки ціль, завдання і метода разом характеризують скавтовий рух, а не будь-котрий із цих елементів зокрема.
Отже скавтінґ ставить наперед ідейну ціль кращого світу — щасливого завтра людства. Цю ціль можна осягнути, тільки виховавши нову людину. Але виховати людину успішно можна тільки відповідними методами, що за привабливістю скривають саме виховання і навчання. Дати одним реченням окреслення, що це скавтінґ — нелегко. І навіть даючи його, треба багато ближчих пояснень для справжнього розуміння.
Скавтінґ — наш Пласт — це передусім рух молоді; це гра, що виховує добрих громадян і щасливих людей.
Тією «Великою Грою» захопив Бі-Пі молодь Англії; не тільки ту, що мала щастя батьківської опіки, але саме, і зокрема ту, що без нагляду й поради гаяла час на вуличних байдикуваннях. Він дав її вже 1889 р. книжечку «Вказівки Скавтування», а 1908 «Скавтінґ для Хлопців» («Scouting for Boys»), що стала скоро найпопулярнішою книжкою молоді. Організація росла: з Англії пішла скоро в світ.
В 1911 р. поклали перші основи її на наших землях Петро Франко й Іван Чмола, а 1912 р. д-р Олександер Тисовський заснував у Львові перші правильні курені пластунів. Він дав їм назву — за козацькими-кубанськими відділами звідунів. За два роки покликала пластунів перша світова війна в ряди Українських Січових Стрільців. Не одне славне ім'я тої війни народів і наших Визвольних Змагань — це пластунське ім'я; не одне геройське діло тих часів — пластунське діло; не один хрест похилився над пластунським тілом.
Але коли прогомоніли Великі Дні й настали спокійніші роки перед грядущими подіями, залунала знову на Галицькій землі пластова пісня, покотилась у Волинську тиху сторону й у веселу землю Карпатської України. Тільки в серці Українських Земель пластова ідея не розвинулась. Перші спроби покладені в Києві ще 1914 р., мусіли скінчитись неуспішно під тиском режиму. Згодом теж у широкому світі, по різних краях і континентах, поставали українські пластові відділи.
Не були це легкі роки для української молоді, а проте Пласт розвинувся буйно, згуртував декілька тисяч щонайкращої молоді, спрямував думки її на шляхетні цілі, різьбив характер, учив практично поборювати життєві труднощі, усміхатися життю назустріч. Із справжнім молодечим захопленням працювали юнаки і юначки в своїй організації. Для неї, своїми руками, будували літні оселі-табори (ось так славний табір на Соколі в Ґорґанах), шили однострої, заробляли на пластунський виряд або на оплату таборування собі чи убогим товаришам. Вже поставали пластові підприємства, кооперативи, вирібні, видавництва — усе не в користь одиниці, а своєї організації. Бо життя вчило, що нізвідки чекати допомоги і не дуже по-пластовому було чекати на чужу поміч.
Це був великий гурт, з'єдинений понад кордони спільною ідеєю, спільною працею, побратимством. Через те він сильний, а тому, як патріотична організація — невигідний ворогам. Польський уряд закрив спочатку волинський, а в вересні 1930 р. — увесь Український Пластовий Улад на теренах тодішньої Польщі. Пішли однострої в скриню, прапори в сховища або в музеї, а організація й ідея — під поверхню життя. Існувала і надалі Верховна Пластова Команда і діяв т. зв. «Пластовий Центр» як її виконна екзекутива. Та йшло не тільки про існування групи зорганізованих людей, що несли й зберігали ідею. Цю ідею треба було передати наростаючому поколінню; бо в тому ж основна ціль Пласту. Тому, під іншими видами, під іншими назвами велись, пластові по суті, табори, відбувались мандрівки, зустрічі, видавалась журнали, виховувалась молодь. Правда, зменшились ряди зорганізованих пластунів і менше, як досі, прибувало нових. Та це було неминуче в умовинах життя під поверхнею.
Ще одна золота сторінка записалась у історії нашого Пласту, коли пластові відділи Карпатської України 1938/39 сповнили славно свій обов'язок супроти Батьківщини. Та дальші події покінчили і їхнє буття. Залишилась нам ідея, побратимство і життєрадісний погляд на світ — сили, що перетривали стільки років. То на них відродився наш пластовий рух у сучасну пору.
Сьогодні скавтінґ — світовий рух молоді. Окремі Національні Скавтові Союзи створили вже Міжнародну Скавтову Раду і її виконний орган — Міжнародне Скавтове Бюро. Скавтінґ одначе і надалі не є міжнародною організацією. Міжнародна Рада — це тільки неначе орган «порозуміння» окремих національних союзів, що має завдання узгіднювати загальні засади скавтової системи та співпрацю усіх скавтів світу для поглиблення світового братерства скавтів.
Світова зустріч («джемборі») скавтів у 1920 р. вибрала Роберта Бейден-Пауела Головним Скавтом Світа (Chief Scout of the World) і так віддала честь основникові руху. Коли він помер (у січні 1941), то цей рух досягнув у цілому світі (крім СССР і фашистівських держав), в кожній расі, релігії чи суспільній класі — мільйони юнаків та юначок. Вони грають, за Його вказівками, Велику Пластову Гру, що вчить практичного чинного патріотизму, любови ближніх та особистого успіху й щастя.

Голуба даль і твердий шлях

Згадували ми вже, що Бейден-Пауел перейшов і неабияку життєву школу. Боровся і жив в умовинах, що змушували й учили наскрізь практично, реально думати й бачити світ. А, проте, завершуючи висновки поучень для скавтмастрів, він поставив перед ними таку візію : «Якщо кожен гратиме на свому місці цю нашу гру, настане більший добробут і щастя на світі і настануть вкінці умовини, що їх так довго ждемо — умовини миру й доброї волі між людьми». І ось, між цим дуже реальним підходом до життя і цією, на перший погляд, абстрактною, ідеальною ціллю — лежить пластова ідея; а радше, вона є з'єднанням, синтезою їх обох.
Для пластової системи це дуже характерне: ідеалізм життєвих цілей і реалізм у засобах. Ми побачимо це в головних пластових обов'язках: бути вірним Богові й Батьківщині та помагати другим — і заразом у вимогах якнайкращої практичної підготовки для сповнення цих завдань. Ми побачимо цілі Пласту, що лежать вище, як одиниця, в родині, народі, людстві — і заразом шлях до них через одиницю, живу людину, що й сама хоче і повинна бути щаслива. Ми побачимо поняття пластової готовности, що в ньому і волевий елемент і практична підготованість.
Велике, краще Завтра народу й своє — це слова, що їх часто почуємо в пластунських розмовах. Але вони для нас ніколи пусті слова, фрази; бо ми вороги фрази. Це для нас вловимі, можливі речі, так, як зовсім можливий для нас мир і добра воля між людьми. Мені здається, що пластун міг би взятись за руки і зі славною постаттю світової літератури Дон Кіхотом, бо й він, як той, готовий боротись за лицарські звичаї на світі; і з трагічною постаттю Кулішевого «Народного Малахія», бо й він, як той, хоче «реформи людини» й інколи мріє до голубої далі. Але на мандрівці з ними пластун не скінчить ні комічно, ні трагічно: він матиме успіх. Бо він не дасться одурити вітрякам, не дасться заманити оманою голубої далі. Він кріпко стоїть на землі, а йдучи шляхом, бачить не тільки велику ціль у голубій далі, а й каміння та зрадливі яри по дорозі. А його навчили мостити шляхи і минати яри.
Жити і працювати, в потребі рискувати життям для Великого Завтра — це жити й працювати для вловимої мети. Але жити й працювати успішно для цього завтра вимагає великої підготови, заправи духа й тіла, знання, охоти. Оцю підготову — ми звемо її «готовістю» — має дати пластування.

Будь готовий!

Будь готовий! — це міжнародний скавтовий клич. Він значить: Будь готовий серцем і тілом, духом і практичним умінням. В ньому міститься і Велике Хотіння пластунів: те велике хотіння, що є батьком великих думок, великих діл, великих досягнень. І в ньому теж рівночасно велика реальна сила характеру, здоров'я й тугости, зручности рук, бистроти ума.
Клич «Будь Готовий!» чітко пронизує цілу ідею пластування; пластовий закон дає йому зміст; пластун є його носієм; пластова метода його сповняє.
Будь Готовий! — до чого?
Творити умовини для миру й доброї волі між людьми — таку далеку ціль бачив Бі-Пі;
«причинитись своїм малим життям на світі до будови великого Завтра» — пригадують американські скавти слова Лінкольна, свого славного президента;
«стояти твердо в боротьбі зі злом!» — каже наш поет.
А сам Пласт конкретизує це: Будь готовий сповняти свій обов'язок!
В тому суть пластової готовости і загальна ціль пластового виховання: дати світові й батьківщині людину обов'язку.
І знову питання: який це обов'язок? Пластова ідеологія і пластовий закон відповідають: це обов'язок супроти Бога, Батьківщини, Других, Себе.

ПЛАСТОВА ПРИСЯГА «Присягаюсь своєю честю, що робитиму все, що в моїй силі, щоб:
бути вірним Богові й Україні,
помагати другим,
жити за Пластовим Законом і слухатись пластового проводу».


Це той зміст стоїть перед пластовим законом в виді трьох головних обов'язків пластуна. Він поглиблюється й розвивається цілим пластовим законом і цілим пластовим життям. Ніодна точка закону не ціль для себе; кожна і всі разом вказують, якою треба бути людині, щоб добре й успішно сповняти свій обов'язок супроти Бога, Батьківщини, других і себе самого.

Бути вірним Богові

Пластова система, закон, гасла — дуже прості, легко зрозумілі. А проте криється в них глибокий зміст. В них свого роду практична життєва філософія, свій світогляд, спертий на вірі в життя, оптимізмі, ідеалізмі, альтруїзмі, життєрадісності. Але ці, може по суті філософічні поняття, окреслені зовсім простими, навіть практичними вказівками цілої пластової системи. З них перша: Пластун є вірний Богові. Глибиною свого змісту поставлена вона на чоло головних обов'язків пластуна. В ній передусім ідеалістичний погляд на світ: той каже вірити в Духа, який діє й рішає в історії людства; у вищий змисл життя, як той, що під владою матерії; у Провидіння, що над нами; у Творця всього світу.
Пласт вимагає релігійности й виховує для неї. Бо він цінить її силу, що дає життю глибину, гармонійність і моральні основи. Але Пласт не подає самої науки релігії; не вказує прямих шляхів служби Богові. Це діло Церкви, якої членом кожний окремий пластун. Пласт не робить різниці між визнаннями, .не ставить вище одного над друге. Навпаки, він вимагає від своїх членів повного пошанівку для кожного релігійного визнання; пластун має віддати таку шану другому визнанню, якої домагається» від других для свого. Пласт не дозволяє теж на релігійну пропаганду на зібраннях пластунів різних Церков. Отже Пласт не вчить релігії, для цього він не покликаний. Але він, цілим своїм вихованням, створює основу релігійних почувань. Він вимагає активної релігійности за вказівкою своєї Церкви і послуху Їй. І він учить відчувати й подивляти красу й могутність Божого твору — Природи; він учить радіти світом і життям. Та понад усе, він учить любити й цінити Божий твір — Людину. Він робить усе, щоб піднести її на висоти, кріпити її духа й тіло, помогти їй сповнити Творцем дане призначення. Він згідний з Божою наукою, коли каже й учить любити активно батьківщину, помагати ближньому, бути чесним, корисним громадянином чи бути все усміхненим і доброї гадки. Так ось Пласт по-своєму вчить жити з Богом; він виховує людину для Бога. І в цьому суть.

Бути вірним Україні

Кожна національна скавтова організація виросла на ґрунті англійського, Бейден-Пауеллового зразку. Й однакові для всіх основні засади завдань і методи. Головні обов'язки, закон, гасла — по суті ті ж самі, хоч інколи вбрані в іншу форму.
Але розвивалась і росла кожна національна організація на окремому свому рідному ґрунті. Вона черпала сили та ідеї з того ґрунту, а ці сили й ідеї формувались з окремих історичних умовин, з духа даного народу, з його окремих хотінь, потреб, традицій та народних питоменностей. І завдяки тому національні скавтові організації витворили й зберегли свої притаманності, що проявляються не тільки зовнішньо — назвою, відзнаками, одностроєм — а й розумінням та відчуванням самої ідеї. Це було природне й необхідне. Не можна дивуватись, що напр. Північна Америка, маючи могутню, незалежну державу, але зате поважні труднощі з власними громадянами, що ламають право, з бандитизмом, що гуляє навіть серед молоді і т. п., кладе натиск на завдання скавтінґу — виховати чесних громадян, а при тому людей, що підходили б до американського стилю життя.
І коли Франція створила окрему католицьку скавтову організацію, то ясно, що в ній кладуть особливу вагу на релігійність скавтів.
Кинула своє відбиття і наша історична доля на український Пласт. Ми всі відчуваємо, яке велике значення має для нас обов'язок служби Батьківщині, який глибокий його зміст, яка тверда необхідність. В історичному поході народів — політична незалежність, давно, від віків здійснена й закріплена в других, — для нас усе ще ціль у голубій далі. В нашій уяві вона — останній крок походу, коли в других вона перший, від якого починають. Це дуже-дуже основна різниця. Вона — ясно — мусіла поставити цілі українського Пласту в особливому світлі, мусіла поставити акцент на вірності та службі Україні. І цю службу розуміють у нас багато ширше, поважніше, як у других. Я сказав би, що через те ми сприймаємо цілу ідею Пласту значно глибше, як наші щасливі брати-скавти: менше як забаву, а більше як завдання. І я не знаю пластової відзнаки, в яку так сильно й органічно був би вплетений державний герб, як наш Тризуб у нашу пластову лелію.
Службі батьківщині підпорядковані всі дальші обов'язки пластуна. Це для Неї в першу чергу пластова готовість. Для Неї виховуємо людину сильну духом, тілом і знанням.
Ні скавтінґ, ні наш Пласт не ставить політичної чи партійної програми. Інколи вважають це його слабістю, але це напевно велика його сила. Він дає людей Україні, а не партіям. Але кожний «готовий» пластун — громадянин, що вийшов уже з пластової школи, може з користю працювати в чесній політичній партії, що ставить добро батьківщини перед добро партії.
Юнак учиться в Пласті любити Україну, свою Батьківщину, не через призму вузької партійної програми. Він учиться готовости працювати, жити, а коли треба рискувати життям для Неї. Його глибока, чесна любов і його готовість дадуть йому завжди вичуття й міру правдивого патріотизму. Цей патріотизм — активний патріотизм — це наша виховна ціль. Його довели вже українські пластуни славно в двох світових війнах і в постійних боротьбах в часі поміж ними.
Пластова програма складена так, що вчить від самого початку цього чинного патріотизму. Пластові проби, гутірки, свята — поступово вчать юнака, що там, на Сході Европи, лежить чудова країна, його Батьківщина, повна сонця, зелені і земного багатства, обведена кучерявими горами, прорізана бистрими ріками, засіяна містами. Що там сіяла колись славою своя Українська Держава, що має знову постати за його, пластуна, поміччю. І далі, що там живе нарід, якого й він членом, нарід прекрасний, здібний, завзятий, що чуда творити вміє, але й погані сторінки має; нарід, що будував і руйнував, а повинен тільки будувати. І він сам — юнак — має стати найкращим членом цього народу і будівничим з найкращими будуючими прикметами. Юнак звикає бачити свою долю на тлі долі його Батьківщини.
Пластуючи — він стає сильний духом: це для України потрібна сила його духа. Він став сильний тілом: це для України його сила потрібна. Він набуває знання широкого, вмілостей, бистроти ума: це для України їх потрібно. Він і вчиться бути особисто успішним у житті, щасливим, усміхненим: це Україні треба життєрадісних громадян. Бо які майбутні громадяни, така й держава. Він, юнак, виробляє в собі «громадянські чесноти»: словність, совісність, точність, дисциплінованість, послух своїй владі й законам і т. д. Такий — стане найкращим ґарантом українського правопорядку. Він — вкінці — вчиться і привикає сповняти чесно й сумлінно свій щоденний обов'язок на кожному пості, на який покличе його батьківщина, без слави, признань чи особистих амбіцій. А життя вчило нас, що це інколи важче, як у хвилевому патріотичному захопленні рискувати життям. Тільки ми, склоняючнсь перед маєстатом найвищої жертви — життя, схильні забувати про часто рішальне значення буденного не ефектовного обов'язку. Та Пласт цінить його і виховує для нього. Батьківщина інколи — в переломових для Неї хвилинах — вимагає готовости вмерти для неї; але Вона постійно, щодня вимагає готовости жити для неї. Одне й друге — патріотизм.
Але гарячий, щирий патріотизм не замикає пластунові виду на широкий світ, що за межами рідного краю. Шляхом через свою Батьківщину, він, разом зі скавтами світу, хоче будувати краще його завтра. Він член світового братерства скавтів, з якими має — пластовим способом — спільну мову. Скавтінґ хоче, щоб ця спільна мова й те братерство не погасало навіть, коли політично станули б скавти різних націй до боротьби проти себе. Навпаки — в таких саме хвилинах братерство скавтів могло б помогти рішати спір без засобів, негідних людства.
Оці національні й понаднаціональні завдання Скавтінґу схопила в резолюцію Міжнародна Скавтова Рада в Копенгазі в 1924 р. Ця резолюція цікава: вона стверджує, що Скавтовий Рух має одночасно національний, міжнаціональний і універсальний характер; бо його завданням є — дати кожній окремій нації і цілому світові молодь, сильну тілом, духом і мораллю. Він є національний в тому, що діє через національні організації і виховує для кожної нації корисних і здорових громадян. Він — міжнаціональний в тому, що не признає національних барієр в товаришуванні скавтів. Він — універсальний в тому, що змагає до універсального братерства скавтів усіх націй, кляс чи релігій...

Помагати другим

У Божому Законі було: Люби ближнього свого; Лицарство Середньовіччя присягало помагати слабшим. Але наша доба майже забула ці шляхетні гасла. Тільки Церква вчить далі, мрійники проповідують любов ближнього, десь сестри милосердя помагають хворим по лікарнях, може брат братові або друг другові стає десь у допомогу А в щоденному житті людей запанувала тільки думка про себе самого, може ще тільки про своїх найближчих. Егоїзм став гаслом практичного життя.
І ось Скавтовий Рух, що сягнув до Божих і лицарських законів, поставив між головні обов'язки: помагати другим. Він виповів війну егоїзмові, а в поле проти нього повів альтруїзм. Він вірить, що зближить світ до кращого завтра, до стану миру й доброї волі між людьми, коли навчить нове покоління спочувати другим, розуміти їх і помагати їм та поширяти природне хотіння щастя теж на ближніх. Бі-Пі ще в свому заповіті пригадував юнакам, що суттєвим шляхом до щастя є вміння давати щастя іншим.
Взагалі — помагати другим — це головне окреслення відношення пластуна до свого людського окруження. Воно зобов'язує пластуна, але заразом зобов'язує других бути такими самими. Воно здібне творити доброзичливий настрій між людьми, той, що від нього стільки доброго залежить на світі. В ньому пробивається і ним підсилюється віра в людину: цю другу, крім себе. Кажуть, у найгіршій людині знайдемо декілька відсотків добра. І ось поміч такій людині — а пластун поможе кожній — це відклик до отого зеренця добра, шляхетности. А поміч, доброзичливість і серце для тих, що їх доля зневірила в світ і людей — це захитання тієї зневіри, це доказ, що існує добро в людях. Пластуни готові дати цей доказ.
В гаслі помагати другим криється теж основна вимога для пластуна: бути корисним членом суспільности, в якій живе він і з якою зв'язаний.
Як завжди, пластовий закон розуміє поміч ближньому зовсім практично; він же кличе не тільки «любити», а й «помагати», тобто вимагає чину, а не тільки серця. Пластовий закон, як вказівка поведінки, дає ближчі основи. Там знайдемо: «пластун є справедливий, чемний, братерський і приятельський, корисний...», а це все — відношення до других.
Вкінці — клич альтруїзму та корисности має свій практичний вислів у пластовій ідеї щоденного доброго діла. Ця ідея становить заразом ціль і є методою. Пластунові кажуть сповнити щодня добре діло: вузол на пластовій хустині пригадує символічно цей обов'язок. Не треба необхідно, щоб було це велике діло; але треба, щоб плило з доброї волі пластуна, щоб принесло комусь чи чомусь, людині, чи тварині, чи рослині, вдома, в школі, на вулиці... — якусь користь, і щоб для нього приніс пластун якусь жертву: хвилину часу, чи зусилля, чи річ. Нехай це буде для кожного пластуна дрібниця, але подумаймо: тільки мільйон пластунів і щоденно мільйон добрих діл на світі, а потому тижні, місяці, літа; або — скільки їх в житті одного пластуна! Скільки доброго, корисного, скільки дрібної вдячности, усміху й віри в добрість людини! Це — як ідея.
Але вона й метода, бо своєю правильністю і повторністю вчить новака чи юнака корисности й альтруїзму.
Не забуваймо, що клич помагати другим й ідея щоденного доброго діла мають у пластовій системі преважне значення. В практиці вони інколи неначе в тіні великих кличів служби Богові й Батьківщині. Та, проте, вони суттєві та необхідні для Пласту. Вони зрештою і згідні з двома першими, в повній гармонії з ними і сповняють їх.

Пластун — для себе

В цьому порядку пластунських обов'язків супроти Бога, Батьківщини, других і себе — ми схильні відчувати неначе степенування їх ваги. Сприяє цьому й ідеалізм, що каже ставити Бога, добро Батьківщини і других перед себе. Але по суті, пластова система сперта на повній гармонії між цими обов'язками: вона все бачить цілість, що зложена з частин — окремих обов'язків. Без одної хоч частини немає цілости. І тільки в межах тієї гармонійної цілости ми — ясна річ — поставимо «себе» на кінець.
А в пластовому виховному шляху — навіть такий порядок: через одиницю до ближніх, до батьківщини, до Бога. Бейден-Пауел завжди це підкреслював. Він завжди бачив наперед юнака перед собою, потім мужа-громадянина, що виросте з нього, а далі й світ, який буде таким, яким його зроблять люди. Він хотів, щоб це був кращий світ щасливих людей.
Не раз уже в історії, а в останнє в т. зв. Атлянтійській Хартії — представники великих народів ствердили, що людина має природне право змагатись за своє щастя. Пласт пішов ще далі. Він просто поклав на юнака обов'язок йти до щастя і він вказує йому для цього найкращий шлях.
Бейден-Пауел залишив пластовому братству свій заповіт. В ньому каже він про це так: «Я вірю, що Бог посилає нас на цей світ, щоб ми були щасливі й тішились життям. Але щастя не приходить з багатством, з успіхом у карієрі і не полягає в пустому самовдоволенні. Одним із кроків до щастя є здоров'я і фізична сила; вона дасть Вам, юнакам, можливість бути корисними, а як станете мужами, користуватись повністю життям»...
Отож, з того становища, пластування вказує дорогу до щастя. Пласт, передусім, впоює в юнака глибоке розуміння щастя, те, що лежить у гармонії з Богом, у чинній службі укоханій Батьківщині, у помочі ближнім, в житті з природою, в пізнанні й відчуванні краси життя, в моральнім і фізичнім здоров'ї, в силі, в усміху.
Чинна пластова гра в новацькому чи юнацькому віці повна веселости, принади. Це її суттєва прикмета. Але цю свою прикмету вона передає грачам: вчить їх радости, усміху на ціле життя; вона є школою життєрадісности. Пластовий закон, пластові проби, вмілості чи вправи виробляють у пластуна прикмети, що — на нашу думку — становлять про щастя людини, а цілий впоєний спосіб, «стиль» життя пластуна, пізнішого громадянина, творить умовини для здобування й відчування успіху та щастя. В тому щасті — я сказав би — синтеза, або сума всього того, що Пласт дає пластунові на тепер і на ціле життя. З того випливає основна риса його відношення до світа: життєрадісність.

Коритися Пластовому Законові

Я думаю, що пластова присяга, закон і гасла мають в нашій виховній системі головним чином методичне значення. Тому й говоримо про них ще пізніше.
Але тут треба звернути увагу на те, що одним з головних обов'язків пластуна є коритися Пластовому Законові і пластовим властям. Правда, в цьому обов'язку проявляється те велике значення, яке Пласт дає громадській дисципліні. Юнак складає свою пластову присягу з власної волі, переконаний тільки про її доцільність. Він визнає таким чином силу законности, що панує в його малій пластовій громаді, в тій суспільності, до якої вступив. Він, граючи пластову гру, привикає до послуху законові та провідникові, до гри за правилами. І те визнання законности він понесе в життя, у свою державну спільноту.
З другої ж сторони сутнє те, що він зобов'язується жити «по-пластовому». Бо власне ціла сила виховної пластової системи у тому, що юнацтво через ряд літ живе за певною вказівкою, зживається з нею, робить її своїм способом життя. І тільки на тому тлі можна оцінити повністю вартість ідеї служби Богові, Батьківщині, помочі другим, обов'язку супроти себе. Ідея остала б гарною мрією і тільки мрією, якби за нею не стояв пластовий закон, що зобов'язує вводити її в чин: щоденно і роками і протягом цілого життя, як жовтодзюб-новак, як юнак, старший пластун чи сеніор-громадянин.
Тому треба вважати пластову присягу і пластовий закон ґарантами успіху пластування.
Та в них рівночасно скрита сила, що стоїть неначе на сторожі Пластового Руху й не дозволяє йому стати масовою організацією. Приречення й Закон — це свого роду противага до тієї зовнішньої принади — однострою, забави, — що тягне юнака. Це неначе здержуюча сила обов'язку, що стоїть проти притягаючої сили прав, приємности. Присягаючи, пластун бере на себе добровільно, з власної волі, велике й нелегке зобов'язання. Пробний час в характері прихильника, ще перед присягою, уводить хлопця в пластунський спосіб життя. Не одному відкриються очі на повагу речі і він відійде: зобов'язання переважить приємність.
І так, Пластова Організація не притягає до себе кожного, щоб тільки збільшити число членів. Вона заохочує, показує себе в правдивому світлі, але кожний юнак перед присягою мусить сам переконатись, чи йому з Пластом по дорозі. В такий спосіб Пласт хоче дістати тільки тих, що розуміють повагу ідеї-зобов'язання і мають добру волю грати нашу Велику Гру за вказівкою пластового закону.

ЛЮДИНА
«В Пласті росте новий люд»
Хай Бог дасть нам мужів!
Бо час, як цей, вимагає сильного духа
і великих сердець, твердої віри і готових до чину рук!
Голенд

Так знаємо вже, що Пласт має свою ціль у «Великому Завтра» Батьківщини і світу. Але він знає, що це людина змагає до тієї цілі, і він вірить, що не будь-яка, а готова людина може цю ціль осягнути. Готова, це значить: готова духом і тілом, волею і вмінням. Та йдеться не про те тільки, щоб збудувати, здобути, а щоб потім те здобуте вдержати й розбудувати.
Бо е люди, що з ними на підбій світа йти можна, але не кожна вдержати одної малої здобутої твердині. З ними не будувати Великого Завтра!
Те, що ми будуємо — це не зовнішня форма, не річ, що, раз поставлена, стоятиме силою безвладности. Ми будуємо стан, що одержує свій зовнішній вигляд тільки завдяки внутрішній якості його носіїв. Тут творці — одне з носіями; будівничі нового дому — з його мешканцями. Дім цей буде не тільки такий, яким його збудують, а й такий, який відбиток дадуть йому його мешканці — люди. Це з людьми постає і падає будова.
Це — остаточно — людина кує свою долю на землі.
Пласт поклав свою ідею в серце юнака, а надію на сповнення її — в його руки. Тому так важно й рішаюче для Пласту, яке те серце юнацьке і які його руки. Пласт і хоче різьбити те серце і сталити ті руки. Тому-то людина стоїть в осередку зацікавлення Пласту.
Велике Завтра — це вища ціль Пласту. Його безпосередня ціль — людина. Вона є перший об'єкт пластової системи, найближчою ціллю, а заразом шляхом до тої дальшої. Це значить, що першим завданням Пласту є виховати нову людину, таку, як її потребує Батьківщина і людство. І ми співаємо в гимні: «В Пласті росте новий люд».
Але — добре пам'ятайте! — це не культ людини як окремого для себе індивіда з самоціллю; це радше культ особистости, індивідуальности як якости в людині.
Як уявити собі того нового, «цілого» чоловіка, потрібного батьківщині й світові?
Колись Франко писав:
Лиш хто вірить, терпить, В кім кров живо кипить, В кім надія — ще лік, Той — цілий чоловік!

Та для Пласту це замало. В нього популярний вірш Кіплінґа, що більше по-пластовому уявляє собі такого цілого чоловіка. Там образ людини, що духом і характером сильна, що свої імпульси силою волі контролює — і тому світ здобути готова. Послухаймо :
Якщо
Якщо стоїш з чолом піднятим, ясним
Дарма, що схилені кругом усі;
Якщо зберіг Ти віру в Себе, сину,
Коли в Тобі зневірились друзі
Твої, та все ж у Тебе очі й вуха
Відкриті все на сумніви чужі;
Якщо — невтомлений умієш ждати,
Оббріханий — не дієш у брехні,
Ненависний — ненависти не знаєш.
Ні гордощів, або премудрих слів;
Якщо Ти другом, та не рабом мрії
І другом мислі — хоч вона не ціль,
Якщо однаково Тобі обманний
Тріюмфу шал або невдачі біль;
Якщо стоїш за правду свого слова,
Знівечену злочинцем для незгод,
І в силі Ти дивитись, як валиться
У порох все, для чого досі жив,
І починать пощербленим знаряддям
Розвалену будову від основ;
Якщо Ти вмієш кинути на карту
Усе, що досі виграв у житті,
Програти, — і зачати від початку,
Не згадуючи втрати хоч у сні;
Якщо примусиш серце, нерви, змисли
Служить Тобі ген поза межі сил
І видержать, коли в Тобі осталась
Ще тільки воля, — та, що каже: жий!
Якщо в юрбі — собі останеш вірний,
Окрилений — та йтимеш по землі
І не зранить Тебе ні друг, ні ворог,
Правдиву знаючи Тобі ціну;
Якщо сповниш минаючу хвилину
Прецінним змістом шістдесят секунд —
Тоді — твій світ, з усім добром, мій сину,
І більше ще: — тоді Ти став мужем.
Прегарна Кіплінґова уява людини, і ми легко даємось полонити їй. Але й це ще занадто окрилені слова для простої пластової системи. Пласт дає свою уяву людини чітко, ясно, в змісті пластової присяги, в законі, в гаслі. В них вказівка, як пластун поводиться; але ця вказівка сперта на тому, який він є.
Отже, шукаючи відповіді в присязі, законі й гаслі, ми знайшли б її так: Пластун, а радше, по-пластовому вихований громадянин, це той, хто:
є вірний Богові й Україні, помагає другим, кориться Пластовому Законові;
є словний, сумлінний, точний, ощадний, справедливий, і т. д...;
признає в житті Силу, Красу, Обережність, Бистрість;
є готовий іти пластовим шляхом до Пластом указаної мети.
Ціла пластова система, середовище, діяльність, проби... вироблюють ці окремі прикмети юнака. Але вони, відірвані й окремі, не є ціллю для себе. Вони є неначе те туге коріння, що виростає й тягне соки на ґрунті пластування; на тому корінні стоять твердо чотири дуби, що разом несуть сплетену гармонійно корону: пластовий ідеал людини.
Ці чотири дуби, це: характер, здоров'я й сила, зручність і бистрість, суспільний змисл.

Пластун є
— словний
— сумлінний
— точний
— ощадний
— справедливий
— увічливий
— братерський і доброзичливий
— зрівноважений
— корисний
— слухняний пластовій старшині
— пильний
— дбає про своє здоров'я
— любить красу і дбає про неї
— завжди доброї гадки.

Людина сильного духа

Читаючи спогади домашнього лікаря покійного Президента США Рузвелта, трудно не бути під враженням. Це радше спогади не про президента, а про людину Френкліна Рузвелта.
Ми знали, що Рузвелт — старий скавт — ще заки став з уряду — як президент держави — почесним головою американських скавтів, був визначним їх робітником. Ми знали про його «рекордові» життєві успіхи і мали перед очима його вічно усміхнене обличчя; і ми чули дещо про те, що він хворіє на ноги. І це більш-менш знали всі. Але ледве хто знав, що Рузвелт по правді був каліка, що від сорокового року життя його ноги були в металевих шинах і він міг порушатись тільки з милицями або сидячи в фотелі на колесах. І мало хто знав, що до часу, коли поклала його невилічима недуга «дитячий параліж» — він був атлетом, пливаком, членом веслярської дружини, мандрівником. Він тільки раз признався в розмові свому лікареві — приятелеві, які це преважкі дні були для нього, завзятого спортовця, коли втратив назавжди владу в ногах. Він розказав про те, як після хвилин розпачу він рішив «прогризтися» через життя, не датися зламати. Потім цілим життям він довів це. Лікувався завзято, був найвдячнішим із пацієнтів. Але як тільки встав від гіпсових бандажів з ліжка, взявся до праці: прийняв провід фундації для пластунів, а потім поринув в політику. Чотири рази виграв виборчу президентську кампанію, і то неабияку, а американську; поміг виграти Другу Світову Війну; поклав основи новому ладові світа.
Але не в цьому його перемога й велич людини. А в тому, що переборов духом слабість тіла, не дався зламати величезному терпінню, не нарікав, постійно щиро всміхався і — це кажуть усі — ніхто ніколи не відчував його каліцтва, а нарід про нього майже не знав. Світ знав його з невтомної працьовитости й повсякчасної життерадісности. Коли працював, проводив, боровся, то робив враження сильної, здорової, веселої людини. А коли в свому фотелі — візочку переїздив біля рядів нових ветеранів — калік у шпиталі, то йому ці каліки кричали назустріч, захлипуючись від щастя: бо він давав їм живий доказ цього, як можна перемогти тілесне каліцтво силою духа. Давав їм назад їх життя, так, як його здобув собі сам.
Не знаю, чи хтось, так як він, зміг «примусити серце, нерви, змисли служити йому ген — поза межі сил», і ще добитись таких життєвих успіхів та дати батьківщині стільки, скільки він дав.
Байдуже, яким він був політиком. Але він був правдивим скавтом. А подив для його прикладу нехай говорить за те, як скавти розуміють силу духа.
Взагалі — для них завжди залишаться імпонуючим зразком «скавти людської історії» — культурники, місіонарі, винахідники, відкривці, що за правду свою, за великі цілі ставали до боротьби з грізною природою, з дикими племенами, чи — ще гірше — з людською слабиною, темнотою чи малодушністю. Бо пластуни вірять в силу людського духа, що здібний усе на світі побороти, навіть слабу людину в ній же самій.

Характер
Нація завдячує свої успіхи не так силі
своєї зброї, як силі характеру своїх громадян.
Бі-Пі

s Сила духа має свій конкретний вияв у характері. Тому характер — це перше з виховних завдань Пласту. «Характер з певним завданням», як казав Бі-Пі. Ми не тільки признаємо йому вирішальне значення в особистому житті людини, для її успіху й щасливости, а й віримо, що на характері громадян сперта сила й будучність держави, живучість народу. Подумаймо, чи не мусів би впасти нарід, що віками в неволі, без власного рідного слова, без шкіл, без прав, — якщо маса того народу буде без характеру?
Тільки що це характер? Не йде про наукове чи філософічне окреслення: не нам його ставити. Але, думаю, що з нашого становища можна окреслити характер як вислідну вдачі та життєвих засад, що проявляється поведінкою людини.
Цілість характеру людини складається з окремих прикмет її. Основник Скавтінґу уложив для виховної практики таблицю прикмет доброго характеру, подаючи відразу рід пластової активности, що їх розвиває. Отож, для доброго (в нашім розумінні) характеру вимагає Бі-Пі прикмет:
а) громадянських, як чесна гра, пошанівок прав других, дисциплінованість, провідництво, почуття відповідальности;
б) моральних, як честь, лицарськість, самодовір'я, відвага, вміння радіти, високе думання, релігійність, пошана для других, самопошана, вірність.
Оці прикмети, що з них хоче пластова система скласти характер громадянина, взаємно себе зумовлюють, доповняють, сплітаються, з одних неминуче пливуть другі.
Мабуть, в осередку стоїть почуття чести, як основна й керівна прикмета.
Оце почуття чести пластуна, що майже завжди контрольоване тільки ним самим, його сумлінням, це в пластовій системі основа цілої постави юнака. На «свого честь» він складає пластове приречення. На його честь покладається безоглядно пластове товариство і колись покладатимуться його друзі, суспільність, батьківщина. Коли він сказав щось, покликавшись на свою честь («пластове слово чести») — то його слово святе; коли на нього покладуть обов'язок, відкликуючись до його чести — він сягне до всіх сил своїх, щоб сповнити завдання. І честь каже йому берегти довіреної «пластової таємниці».
Тому ця честь вкрита в Пласті особливою пошаною. На неї вперше покликується прихильник, коли вже підготований для розуміння ваги її при складанні присяги. Коли присяга відбувається святочно, з деякою причетністю романтики, що має зробити враження на юнака, то це й тому, щоб той юнак не тільки сильніше відчув, яке зобов'язання бере на себе, а теж щоб прийняти від товаришів пластунів святочну заяву: «Відтепер ми полягаємо на Твоїй честі, як на криці!»
Із зрозуміння й почуття чести випливає багато інших прикмет: я сказав би — всі ті, що контрольовані тільки внутрішнім голосом сумління. Адже сумління, це власне «чесність з собою», це та сила, що в її первні закорінене почуття чести.
Так ось ця честь каже юнакові грати «чесну гру», бо честь, особиста гідність не дозволить вжити негідного підступу в грі, вигравати з порушенням правил гри, використовувати нерівні відношення «шанси».
Сьогоднішні політичні та воєнні реалісти насміхаються з лицарської засади князя Святослава, що заповідав ворогам: «Іду на вас!» А проте скільки глибокого морального змісту в цих словах, скільки чести, почуття власної гідности. І наскільки більший моральний ефект перемоги.
Розуміється, інколи в боротьбі чи в грі треба заскочити, перехитрити, використати слабину противника. Але для нас це тільки тоді дозволене, коли хитрість і різниця сил і випадок враховані в гру. Та нам не вільно вдарити противника, що ще не в грі, що ще довіряє мирові.
А лицарськість, — та, що в ній романтика давнини, повної шляхетних поривів, хрестоносних походів, оборони слабших, і — понад усе — абсолютної чести? Може, для наших часів лицарська шляхетність справді тільки пережиток романтичної середньовіччини, що гідна хіба відозватися в Дон Кіхотовій епопеї. Та проте пластун не вагається підняти її і йти з нею модерному світові назустріч. І то не тільки з захоплення для романтики, а з віри в вартість лицарських прийомів.
З почуття чести, засад чесної гри й лицарськости пливе не тільки почуття власної гідности, а й визнання чужої, почуття справедливости. І в відвазі, як ми її розуміємо, знайдемо елемент чести. Він каже людині рискувати, побороти страх тоді, коли не жене її сліпий шал чи масова суґестія, а тоді, коли проти себе стануть повна свідомість небезпеки — і зов чести.
Той же елемент чести є в вірності. Коли людина захоплена ідеєю, або любить другу людину, чи вірить собі, — тоді через те саме вона вірна. Але коли притахне захоплення ідеєю, пристигне любов і послабне віра в себе, коли вірність виставлена на пробу, тоді заговорить честь і стане їй в оборону.
Пласт хоче бачити в характері людини преважну прикмету — внутрішню дисципліну, самодисципліну. На самодисципліні одиниці оперта дисципліна народу, а на ній — сила держави. Самодисципліна починається в тому неконтрольованому ззовні щоденному виконуванні обов'язків, домашніх, шкільних, пластових, «щоденного доброго діла», обов'язків гіґієни при ранньому вставанні, ранішньої руханки, і т. д., і т. д. А далі — вона переходить у слухняність батькам, учителям, пластовим провідникам — державній владі.
Почуття відповідальности, самодовір'я, провідницький хист завершують громадські вартості характеру. Ота свідомість, «що на тобі мільйонів стан стоїть, що за долю мільйонів мусиш дати ти одвіт», як хотів наш Франко — це свідомість, що людина включена в суспільну машину, як одне її колісце, необхідне для праці цілости. На ній оперте почуття, що кожний відповідає за цю частинку загального життя, яка залежить від виконання його обов'язку. Це — як у грі, напр. у копаному м'ячі, де не тільки воротар чи напад, а кожний окремий оборонець чи помічник і т. д. має на свому місці призначене завдання. І від кожного окремого залежить успіх цілости.
Та в Пласті має відповідальність ще дальше значення: тут юнак бере співвідповідальність за себе самого, за своє здоров'я, за виховання, знання. Він не тільки дитина, яку ведуть, але він свідомий, що й він сам іде і так далеко зайде, як добре вправиться в ході.
І тісно з тим зв'язане самодовір'я. Це відвага діяти самостійно, де цього треба, полягаючи тільки на власні сили; «керувати свій власний човен». Це сила — не згубитись в юрбі, «залишитись собі вірним», не дати пориватись суґестії маси. Це — я сказав би — контрольна сила громадського змислу, що разом творять гармонію.
Кожна спільнота: чи то малий пластовий гурток, чи кляса в школі, чи нація — потребує одиниць, що стоять на чолі, як провідники. Аж надто добре розуміє це пластова система, коли хоче провідницький хист бачити складовою частиною характеру. А радше це не тільки хист, а й гін провідництва. Правда, цей гін може бути небезпечний, коли не в'язаний нічим, а підсилюваний особистою амбіцією, жадобою влади, веде до ославленої «отаманії». Але він наскрізь позитивний, необхідний, коли спертий на ідеї й характері, на отих прикметах, що на їх початку честь — а на завершенні — почуття відповідальности.
Саме в провідницькій вдачі повинні зійтись у досконалій формі всі прикмети характеру: моральні й громадянські. Ще ясніше, як у других, мусить стояти в провідника перед очима ідея; ще бистріше мусить він бачити шлях. Мусить бути першим і кращим пластуном між пластунами і громадянином між громадянами. І мусить бути в нього сила, що каже другим довірити йому долю спільноти. Ця сила буде сперта на його вартости, на характері, досвіді і знанні, на зовнішньому виступі й поставі; але в ній ще щось більше, щось як суґестивна міць, що полоняє других. Вона може вже вроджена, але потім різьблена, розвинена й викінчена в Пласті. Вона не кожному дана в рівній мірі, але пластова система дає кожному «шансу» стати провідником і тренуватись у провідництві. Залежно від вроджених даних — при рівних шансах — вийдуть на гору кращі, сильніші.
Релігійність, як складова частина характеру, має дати людині гармонію душі. Я згадував уже в іншому місці про те, бо релігійність — це вірність Богові — перший головний обов'язок пластуна.
Пласт хоче «окрилити думи» людини, вчити високого думання, що відриває від чорної буденщини і каже «підняти в небо зір», як це говориться в нашій пластовій присязі. Є люди «абсолютно відпорні» на красу, на поезію, на — сказати б — не зматеріялізовану сторінку життя. Їх душа порожня, бо буденщиною її не заповниш. Вони не з пластового типу. Вони самі відійшли б від Пласту, бо не розуміли б життя пластунського, що шукає краси, поезії, романтики, відчувань. Вони не бачили б того, чого ми шукаємо в житті, в грі, на мандрівці в природі: краси й величі світу й життя. Але якщо вони не так «абсолютно відпорні», якщо вони ще молоді, ще може діти, коли приходять у пластове життя, то їх душа збагатиться сама, відчує й шукатиме високого в житті. А це дасть тому життю більшу вартість, дасть принаду й щастя.
Вкінці пластування вчить вміння, що не кожному дане з природи: вміння радіти, радіти дрібним і великим, гарним, цікавим і веселим, — радіти життям. Це вміння — то не безглуздий оптимізм, а той позитивний, що каже бачити ясну, гарну сторінку життя і його окремих проявів і не відкидати з життя того, що веселе, смішне, радісне. Він каже йти сонячною сторінкою вулиці, коли вже все одно треба йти. І він помагає бути «завжди доброї гадки», вчить життєрадісности.
Оці прикмети розвиваються в пластуванні (за таблицею Бі-Пі) працею в гуртку, гуртовими грами, провідництвом, пластовим законом і присягою, пластовими заняттями, подивом для природи, життям з природою і пізнаванням її, приятельством для звірят, службою для других.
Ми бачимо, як ціла майже пластова система, її закон, гра, діяльність, поведінка супроти других — заанґажовані в вихованні характеру.
Пластова громада є для пластуна тією першою суспільністю, в якій він «тренується» .до суспільного життя, як старший громадянин. У пластовій грі, в кожному її роді — є якась аналогія з «поважним» життям. Тому прикмети характеру, різьблені в грі, застосовуються пізніше в житті: в особистому й громадському.
Моральні й громадські прикмети характеру мають тоді свою практичну вартість, коли проявляються в поведінці людини, і то постійній і твердій, як ця звичка, що стає «другою вдачею». Бо «динамічна сила звички, взята в сполуці з тривалістю звички, пояснює нам єдність характеру з поведінкою, або — говорячи більш конкретно, єдність мотиву й дії, волі й чину» . І Дрот писав, що нам треба виховувати «сильні звички». Треба, щоб пластова поведінка стала звичкою!
Так, йде нам про поведінку пластуна, пізнішого громадянина. Але ми спираємо її на внутрішній силі, що керує тією поведінкою: на характері. Зовнішньою силою, насиллям може держава осягнути бажану їй поведінку громадян. Такий стан — це для нас власне умовини «війни і людей злої волі». Ми ж хочемо, щоб люди поводились добре, корисно, чесно, тому, що вони такі є. Тому ми — в Пласті — боремося за якість людини, а ця основується внутрішньо власне на характері. Тільки він дає запоруку, що людина буде поводитись завжди однаково, без огляду на зовнішні впливи, насилля або й анархію. Він береже душу людини, коли нещастя, злидні чи «бездушшя» якихось таборових буднів, або покуса легкого життя за негідну ціну, загрожують їй так сильно й небезпечно.
Він береже теж душу народу в роках, а то й століттях неволі.

Здоров'я й сила

Це не дуже оригінально починати від клясичної приповідки «В здоровому тілі — здоровий дух». А проте, як не описувати скавтового відношення до значення здоров'я й сили — короткий зміст довгих слів буде саме такий. І здається мені, що саме в пластовій системі це гасло перестає бути фразою, якою воно є здебільшого в тих організаціях, що плекають тільки фізичне виховання. Гармонія між тілом і духом — у нас ціль і закон: пластун так само зобов'язаний тренувати тіло, як і вправляти духа.
Тренувати тіло, значить у нас подвійне: дбати про здоров'я і розвивати тугість. Ціле пластування дає для цього нагоду, а зокрема: відповідальність за власне здоров'я, гіґієна, поміркованість, повздержливість, таборування, фізичні вправи, гри, плавання, туристика й заняття в природі (за таблицею Бі-Пі).
Здається, не треба тут окремо переконувати про значення здоров'я для людини, для її здібности працювати й бути успішною, для доброго самопочуття, вдоволення, оптимізму. А далі — про значення здорових людей для нації. А проте дуже багато людей або занедбує здоров'я, або й нищить його легкодушно.
Тому в Пласті від малечку вчать, як зберігати здоров'я, а радше, як звичайно в Пласті — призвичаюють юнаків дбати про здоров'я. Крім цього дають йому середовище, що сприяє здоров'ю. Особиста гіґієна, чистота, денна руханка і т. д. мають стати «другою натурою» юнака — на ціле життя.
Повздержливість від курення й отруйних напитків і наркотиків обов'язує суворо. Але пластове життя таке, що воно й не сприяє отруї: багато руху, змагань, повітря, сонця й вода є нашими профіляктичними засобами на отрую; не ліки на затроєння, а засіб не допускати навіть бажання.
Але йде нам не тільки про пасивне збереження здоров'я. Пластун змагає до скріплення тіла й усіх його органів, хоче зробити його більш відпорним на загрозливі недуги та заразом більше здібним нести завдання й тягарі життя. Він хоче скорше бігти, вище скочити, дальше кинути. А по правді, скільки то людей не вміє взагалі правильно побігти, скочити, кинути!
Пластун тренує силу тіла, тугість, пруживість м'язів, зручність, видержливість. Пластові гри не тільки дають для цього прекрасну нагоду, а й практично показують юнакові, як дуже успіх залежить від справности тіла.
Це пластова готовість вимагає здоров'я й сили: готовість і здібність сповнити обов'язок супроти Бога й Батьківщини, других і себе самого. Очевидно — ця готовість — зглядна річ, тобто її не можна міряти одною мірою. Але пластун має осягнути найвищу міру в його межах можливости. Це так, як у змаганні в бігу: не кожний може бути першим формально, але кожний може бути переможцем над самим собою, коли дасть найвище зусилля тіла й силу волі на те, щоб осягнути якнайкращий час бігу.
Ми знаємо, що й не кожному дані фізичні умовини здоров'я й сили. Бувають пластуни — навіть каліки. Але вони теж, у своїх межах, мають дбати про своє здоров'я й справність. І вони теж мають осягнути найвищу міру фізичної справности, яка для них можлива. Це не тільки зменшує недомагання, а й дає більше успіху й радости в житті.
Тому-то Пласт зобов'язує юнака плекати здоров'я й силу, пластова гра помагає в цьому й заохочує. Юнак знає, що здоров'я, сила, справність тіла потрібні йому для успіху в житті, але теж і другим, що чекають на його поміч, а передусім — його Батьківщині.
На цій свідомості і на радісній грі росте в Пласті здорова сильна людина.

далі »
  Проекти порталу
 Розроблено: a-t-bel
 ПЛАСТ НСОУ Львів - 2004-